Методичні рекомендації щодо організації літніх мовних таборів

       Одним з пріоритетів Міністерства освіти і науки України є якісне навчання дітей іноземним мовам у контексті європейської інтеграції України та наближення до європейських стандартів. Як відомо, одним із нестандартних підходів до вирішення цього завдання є створення літніх мовних таборів. Створення такого роду відпочинку і навчання не є обов’язковим для кожної школи, адже важливою умовою їх функціонування є не кількість, а якість таких закладів.

       Літні мовні табори покликані спонукати школярів практично застосовувати знання з мов, отримані упродовж навчального року. У цих таборах діти матимуть можливість спілкуватися іноземними мовами та застосовувати свої знання у різних формах діяльності (ігрових і концертних програмах, спортивних змаганнях, театральних виставах тощо). Участь у мовному таборі допоможе дітям розкрити свої таланти та отримати досвід спілкування іноземною мовою. При цьому знання дитини не будуть оцінювати так як у школі, дитина сприйматиме навчання як гру.

       Особливість мовного табору — стиль навчання, з акцентом на проведення практичних занять, які можна застосувати повсякчас. Це дуже відрізняється від звичного багатьом батькам теоретичного підходу до освіти. Саме через таку діяльність діти істотно розширюють свій кругозір і дізнаються багато нового.

       Під час перебування у літніх мовних таборах дитина зможе:

 • здобути необхідні мовні навички;
 • непомітно долати мовний бар’єр;
 • удосконалити свою розмовну мову;
 • поєднати навчання із захоплюючим відпочинком;
 • отримати мотивацію для подальшого удосконалення знання іноземної мови.

       Заняття у літніх мовних таборах проходитимуть у формі спілкування, яке притаманне відпочинку у таборі.

       Мета та завдання занять:

 • удосконалити рівень володіння дітей іноземною мовою шляхом живого спілкування з її носієм, студентом-волонтером та учителем-волонтером.
 • підвищити в учнів бажання до вивчення іноземних мов;
 • розширити світогляд школярів, ознайомити їх з культурами та звичаями інших країн;
 • розвинути організаційні навички та лідерські якості у дітей шляхом створення різноманітних проектів;
 • урізноманітнити життя школярів та зробити заняття цікавими та незвичними

       Мовний табір проводиться за трьома основними програмами:

 • 1-а програма на базі ЗНЗ: тривалість 1-2 тижні, харчування не передбачене, заняття проводять вчителі навчальних закладів, студенти, волонтери;
 • 2-а програма на базі ЗНЗ: тривалість 1-2 тижні, харчування за рахунок джерел не заборонених законодавством (спонсорські надходження, місцеві бюджети, батьківські кошти), заняття проводять вчителі навчальних закладів, студенти, волонтери;
 • 3-я програма на базі оздоровчих літніх таборів: тривалість 2-3 тижні, харчування та проживання за рахунок джерел не заборонених законодавством (спонсорські надходження, місцеві бюджети, батьківські кошти), заняття проводять вчителі навчальних закладів, студенти, волонтери.

       Для реалізації даної мети та перелічених завдань рекомендується учнів об’єднати у групи залежно від їхнього віку та рівня знання іноземної мови. З урахуванням цього іншомовна діяльність школярів буде проводитися за різними напрямками. Така система дозволяє дитині відчувати себе комфортно в групі однолітків, знання яких відповідають її рівню.

       З метою якісної підготовки до проведення літніх мовних таборів, доцільно звернути увагу на:

 • особливості школи, де розташований табір, програми навчання, запропонованої в ньому;
 • особливості організації охорони території та забезпечення безпеки відпочинку, протипожежного забезпечення;
 • особливості інфраструктури табору (майданчики для масових заходів, комп’ютери, доступ в Інтернет та ін.);
 • режим дня, передбачений у таборі (наявність вільного особистого часу);
 • кількість дітей у загоні й кількість вожатих (традиційно для мовних таборів 1-2 вожатих на 12-15 дітей);
 • кількість занять на день, компетентність викладацького складу, присутність у таборі перевірених і надійних носіїв мови, волонтерів, які мають допуск і дозвіл на спілкування та роботу з дітьми.

       Щодо змісту роботи з учнями, то пропонуються наступні тематичні напрямки: здоровий спосіб життя; талановита молодь країн, мова яких вивчається, та України; свята та традиції країн, мова яких вивчається, та України; театральна студія; студія мистецтв.

Корисні посилання для використання матеріалу у роботі літнього табору:

Матеріали від British Council

British Council для підлітків

Проектні роботи для літніх мовних таборів

Camp Activities

Ideas for Camps

No-Prep Warm-up Activities

Youth Group Games

Learning Stations

Практичні матеріали

KinderKino

Spiele

Kinderkanals

Міжнародні представництва у вільному доступі надають навчальні матеріали для проведення літніх мовних таборів:

1. Експертна група Cambridge English пропонує систему роботи з проектами літніх мовних таборів, що передбачає відпрацювання всіх видів мовленнєвої діяльності в цікавій ігровій формі. Матеріали Primary Pack 2016 можна знайти за наступним посиланням: http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/2016-%E2%80%93-rik-anglijskoyi-movi-v-ukrayini/litni-movni-tabori/praktichni-materiali/cambridge-english.html

2. Видавництво «Macmillan Education» пропонує серію розроблених уроків різного рівня складності, для старшої вікової групи для роботи над проектами, які є безкоштовними для завантаження із сайту http://www.macmillanenglish.com/life-skills/resources/ за такими тематичними блоками: Вміння організовувати свою роботу; Соціальні компетенції; Вміння спілкуватися та співпрацювати; Полікультурна компетенція (повага до інших людей, толерантність); Уміння вчитися.

3. Видавництво «Pearson» пропонує систему роботи з проектами для різних вікових категорій, яка передбачає активний діяльнісний підхід та практику всіх комунікативних навичок. Автентичні матеріали, запропоновані для зразка, слугують базою та можуть бути адаптовані й творчо використані організаторами. Завдання носять відкритий характер і спрямовані на розвиток соціокультурних компетенцій (порівняння культурних реалій англомовних країн та України). Посилання на матеріали на сайті МОН: http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/2016-%E2%80%93-rik-anglijskoyi-movi-v-ukrayini/litni-movni-tabori/praktichni-materiali/pearson-dinternal.html

4. Британською Радою було розроблено онлайн-матеріали для тих, хто вивчає англійську мову. Ці матеріали включають відео- й аудіоматеріали, мовні ігри, мовні вправи, розповіді на різні теми. Веб-сайт містить ресурси для:
дітей молодшого віку http://learnengIishkids.britishcounciI.org/
підлітків http://learnenglishteens.britishcouncil.org/
учителів http://www.teachingenglish.org.uk/
Матеріали веб-сайту можна використовувати для проектної роботи дітей у літньому мовному таборі.

5. Видавництво «Oxford University Press» пропонує систему роботи з художніми текстами Oxford Bookworms Reading Circles, що передбачає відпрацювання всіх видів мовленнєвої діяльності з акцентом на читання та говоріння. Вона також поєднує в собі елементи рольової гри з розвитком критичного мислення та групової дискусії. Навчальна система Oxford Reading Circles використовується для опрацювання текстів різного об’єму і формату з метою розвитку в учнів навичок критичного мислення та вдосконалення мовних умінь шляхом проведення рольової гри та групової дис­кусії. Застосування цієї методики розвиває в учнів усі види мовленнєвої діяльності, формує вміння працювати в групах і автономно, прививає любов до читання художніх творів. Спочатку учням пропонується цікавий текст. Після того як учні прочитають текст, вони поділяються на групи і отримують окремі ролі. Починається наступний етап роботи, під час якого учасники опрацьовують матеріал у групах через призму щойно одержаних ролей та згідно з отриманими завданнями. Фінальний етап передбачає висловлення власних думок, презентацію викона­них завдань, активну участь в обговоренні тексту. Система Oxford Reading Circles успішно працює завдяки двом чинникам: цікавому матеріалу, який спонукає до бурхливого обговорення, і ретельно спланованій, продуманій роботі над обра­ним текстом. Матеріали можна безкоштовно отримати, звернувшись до видавництва: Anna Morris, Area Manager, Oxford University Press Ukraine (Vul. Volodymyrska, 69, office 321, Kyiv 01033, Ukraine, Tel +380 44 287 4734, Fax +380 44 2542955, Anna.Morris@oup.com, http://www.oup.com/elt).

6. Видавництво «Express Publishing» пропонує використовувати серії Storytime та Showtime не тільки для читання, але і як матеріал для інсценування (Drama) та додає детальні розробки та методичні поради в Teacher’s Book. Серія Storytime – для учнів молодшої школи, Showtime – для середньої школи: http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/2016-%E2%80%93-rik-anglijskoyi-movi-v-ukrayini/litni-movni-tabori/praktichni-materiali/ekspres-pablishing.html .

7. ABC-center подає опис та навчальні матеріали інтелектуальної гри «Sea Battle» за посиланням http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/2016-%E2%80%93-rik-anglijskoyi-movi-v-ukrayini/litni-movni-tabori/praktichni-materiali/abc-center.html .

8. Видавництво «MM Publications» подає навчальні матеріали для молодшої школи: http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/2016-%E2%80%93-rik-anglijskoyi-movi-v-ukrayini/litni-movni-tabori/praktichni-materiali/mm-publications.html.

9. Корпус миру охоче ділиться посібником по проведенню літніх таборів. Матеріали можна знайти за наступним посиланням: http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/2016-%E2%80%93-rik-anglijskoyi-movi-v-ukrayini/litni-movni-tabori/praktichni-materiali/korpus-miru.html.

10. International House пропонують ігри для літніх мовних таборів: http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/2016-%E2%80%93-rik-anglijskoyi-movi-v-ukrayini/litni-movni-tabori/praktichni-materiali/international-house.html.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Створити безкоштовний сайт або блог на WordPress.com.

Up ↑

%d блогерам подобається це: